WARTA

Okolice Warty – z porośniętych chaszczami terenów, w które strach było się zapuszczać –  stały się jednym z ulubionych miejsc wypoczynku poznaniaków. To efekt podejmowanych w tej kadencji działań samorządu:

 

Plaże miejskie

do istniejącej od 2012 roku plaży na Chwaliszewie dołączyły 3 kolejne:  w 2015 roku powstały plaże na Szelągu i na Ratajach. Rok później rozszerzono projekt o kolejną lokalizację – na Wildzie przy Łazienkach Rzecznych.

Miejsca te oferują do dyspozycji sprzęt do wypoczynku: leżaki, hamaki, prysznice, a nawet jacuzzi. Funkcjonują boiska wielofunkcyjne oraz wypożyczalnie sprzętu motorowodnego. Operatorzy plaż dbają też o ofertę warsztatowo-kulturalną: koncerty, spotkania ze znanymi ludźmi, turnieje piłki siatkowej i nożnej, warsztaty dla dzieci i dorosłych z różnych dziedzin. Działa kino plenerowe.

Infrastruktura dla rekreacji

Na wysokości odnowionego parku Stare Koryto Warty wybudowano schody wraz z pochylnią dla osób z niepełnosprawnościami. Wyremontowano zejścia prowadzące na dolny taras Warty. Przy ul. Panny Marii powstał slip dla służb ratunkowych. Na Szelągu uruchomiono Pawilon wraz z ogrodem społecznym. Uzbrojono tereny nadrzeczne w media (prąd i woda), co umożliwiło rozwój plaż i ogródków gastronomicznych. Instalowane jest oświetlenie i monitoring, co zwiększa bezpieczeństwo wypoczywających.

Żegluga

Na Wartę powrócił tramwaj wodny, a na rejsy turystyczne można popłynąć statkami „Bajka” i „Widmo”. W minionym sezonie odbyło się około 150 weekendowych kursów. Na Przystani Miejskiej zanotowano do tej pory blisko 700 wejść i wyjść z portu. Po przerwie, dzięki wsparciu Miasta, na Wartę wrócił największy spływ kajakowy – Kajakowa Masa Krytyczna.

Utrzymanie porządku

W ostatnich latach tereny nadrzeczne zostały objęte kompleksowym utrzymaniem porządku. Przez cały sezon wiosenno-letni udostępniane są darmowe toalety, rozstawiane są pojemniki na odpady (również umożliwiające ich segregację). Drugi rok z rzędu prowadzona była kampania społeczna pod hasłem „Trzymaj Czystą Wartę” – oprócz działań edukacyjnych, osoby spędzające czas nad rzeką wyposażane są w worki na odpady i jednorazowe popielniczki.

Wartostrada

Obecnie jedna z popularniejszych tras spacerowo-rowerowych w Poznaniu. Powstają kolejne odcinki, docelowo – do 2020 roku – ma liczyć ponad 13 km. Planowana jest też budowa łącznika Wartostrady z Jeziorem Maltańskim pod ul. Jana Pawła II, z wykorzystaniem fragmentów dawnych umocnień fortyfikacyjnych. Wzdłuż całej trasy (w pierwszej kolejności od Mostu Chrobrego do Królowej Jadwigi) zamontowany zostanie monitoring wizyjny i energooszczędne oświetlenie.

CENTRUM

Ulica Święty Marcin

Poprzednie władze Poznania przez lata nie reagowały na proces wymierania tej ulicy. Teraz to się zmienia. Staramy się przywrócić dawne znaczenie i prestiż realizacją Projektu Centrum. Pierwszy etap tego przedsięwzięcia obejmuje przebudowę ulicy Św. Marcin na odcinku od Gwarnej do Ratajczaka. Inwestycja jest już na zaawansowanym etapie: przebudowano już torowisko tramwajowe, trwają nasadzenia zieleni, następnie położona zostanie nowa nawierzchnia, pojawi się mała architektura. Po zakończeniu remontu ulica stanie się przestrzenią przyjazną dla mieszkańców, sprzyjającą rozwojowi lokalnych biznesów – z szerokimi chodnikami, uspokojonym ruchem samochodowym, miejscami na ogródki gastronomiczne. Zakończenie prac jest planowane na koniec marca 2019 roku. Mieszkańcy mogą obserwować postępy w realizacji inwestycji z okiem tramwajów, które – po przebudowie torowiska – wróciły na Święty Marcin we wrześniu 2018. Koszt przebudowy to 100 mln zł (45,5 mln zł z UE).
Dalsze plany dot. Projektu Centrum: budowa tramwaju w ul. Ratajczaka, przebudowa ul. 27 Grudnia z dodaniem prawoskrętu w ul. Mielżyńskiego, przebudowa skrzyżowania Towarowa/Niepodległości.

Stary Rynek

Od początku obecnej kadencji wprowadzane są zmiany mające na celu poprawę estetyki Starego Rynku – zniknęło namiotowe miasteczko i krzykliwe parasole, zastąpiły je jednolite pod względem estetycznym ogródki. Najważniejsza z punktu widzenia poprawy estetyki i wizerunku Starego Rynku jest uchwała o utworzeniu Parku Kulturowego na Starym Mieście – dzięki niej ze ścisłego centrum Poznania znikną agresywne reklamy – ich zamieszczanie regulują szczegółowe zapisy uchwały. Pozwala ona też na łatwiejszą walkę z klubami go-go. Zapisy uchwały nie pozwalają na nagabywanie przechodniów i zapraszanie ich do klubu, zabraniają też rozdawania ulotek i obnoszenia reklam. Największa rewolucja dopiero przez Starym Rynkiem – wymieniony i ułożony od nowa ma być bruk, tak by nawierzchnia była równa i przyjazna dla wszystkich mieszkańców. Zmieni się też ulica Jana Baptysty Quadro – powstanie tam pasaż kultury z rozsuwanym dachem. Koszt tej inwestycji to 55 mln zł (w tym 30 mln z UE).

Stare Koryto Warty

Przez lata zaniedbany teren w samym centrum miasta został zmieniony w jeden z najładniejszych parków w Poznaniu. Powstał tam też duży, nowoczesny i innowacyjny plac zabaw „Wartofrajda”, z którego korzystają tłumy poznaniaków.

Centrum dla pieszych

Wprowadzenie w centrum strefy uspokojonego ruchu ma na celu ożywienie śródmieścia, powrót usług i handlu, a tym samym – ludzi. Uporządkowanie systemu parkowania, w tym uwolnienie chodników od samochodów oraz wyłączenia sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach to działania, które sprawiły, że po centrum chodzi się wygodniej i przyjemniej.

Bezpieczeństwo i czystość

Wzrost nakładów na sprzątanie (dane z roku 2016 i 2017: o 5 mln zł więcej niż w 2014), rowerowy patrol czystości – praca 7 dni w tygodniu, w systemie 2-zmianowym, w weekendy – także w nocy. Wspólne patrole policji i Straży Miejskiej, nowe kamery monitoringu miejskiego, lepsze oświetlenie na Starym Rynku, całodobowe dyżury Centrum Zarządzania Kryzysowego, reorganizacja Straży Miejskiej pod kątem większej efektywności w zakresie utrzymania porządku, bezpieczeństwa i czystości. Ogólnie – nie tylko na Starym Mieście – przestępczość spadła o 40%.

Jarmark Bożonarodzeniowy w nowej odsłonie

Jarmark wzbogacił się o nową lokalizację – Plac Wolności. Ujednolicono domki handlowe, rozszerzono ofertę o kolejne atrakcje (karuzele, różnorodna gastronomia, koncerty i animacje).

Plac Kolegiacki

Już wkrótce, po zakończeniu prac archeologicznych, rozpocznie się przebudowa placu. Z parkingu przeobrazi się w przestrzeń dla mieszkańców i turystów – z  fontanną, ławkami, zielenią, nowymi ogródkami gastronomicznymi. Wyeksponowane zostaną też znalezione podczas wykopalisk zabytki – w tym relikty dawnej kolegiaty św. Marii Magdaleny. W ramach inwestycji przebudowany zostanie też skwer przed przychodnią lekarską przy ul. Wodnej.

Wolny Dziedziniec

Parking dla urzędników został zmieniony w przestrzeń rekreacyjną i miejsce działań kulturotwórczych. Można przyjść, skorzystać z drewnianych mebli miejskich, odpocząć. Przebywają tu chętnie mieszkańcy i turyści. Latem odbywa się tutaj wiele wydarzeń kulturalnych – przedstawienia teatralne w ramach Teatru Na Wolnym, seanse filmowe, festyny, koncerty czy potańcówki.

Ogródki gastronomiczne w centrum

Na terenie Starego Miasta i Starego Rynku ujednolicono ich wygląd, co pozwoliło opanować chaos przestrzenny. Od roku 2015 ich liczba rośnie systematycznie, powstają nie tylko na Starym Rynku i w pobliskich uliczkach, ale na terenie całego centrum, na Jeżycach, Łazarzu, Wildzie. W tym sezonie na terenach miejskich działało 180 ogródków – o 60 więcej niż 2 lata temu. Do tego należy doliczyć kilkadziesiąt ogródków na gruntach prywatnych. Łącznie jest ich 250. Wzrost ten jest efektem działań Miasta zmierzających do odzyskania historycznych dzielnic dla pieszych poprzez uspokojenie ruchu, ograniczenie emisji spalin i hałasu, tworzenie mniejszych i większych enklaw zieleni, odnawianie ulic i budynków.

ZIELONE MOBILNE MIASTO

Transport publiczny

Stałe inwestycje w rozwój komunikacji miejskiej na dużą skalę stanowią zachętę mieszkańców do pozostawienia samochodów w domu i przemieszczania się transportem zbiorowym, a w konsekwencji – przyczynić się do zmniejszenia korków w mieście oraz poprawy jakości powietrza.

Nowa ekologiczna flota autobusowa – rozpoczęły się dostawy 37 nowych autobusów spełniających restrykcyjne normy emisji spalin Euro 6. W przyszłym roku na ulicach mają się pojawić też autobusy elektryczne – Miasto zakupiło 21 takich pojazdów.

Nowe tramwaje – Miasto zakupiło 50 nowych w pełni niskopodłogowych tramwajów Moderus Gamma, które zaczynają wyjeżdżać na poznańskie tory. To największa inwestycja w nowy tabor w historii, w rezultacie której stanie w 80% niskopodłogowy – cztery lata temu było to 40%.

Modernizacja torowisk – w porównaniu z rokiem 2014, Miasto zwiększyło nakłady na ten cel ponad 8-krotnie. Największe inwestycje tego typu to remont torowiska na ul. Królowej Jadwigi, Hetmańskiej i Górnym Tarasie Rataj. W bieżącym roku Miasto wyda 25 mln zł na remonty torowisk i utrzymanie sieci. Do roku 2020 planowane wydatki w WPF sięgają 120 mln zł.

Poznański Rower Miejski – z 37 stacji (w 2015) system rozrósł się do 113 stacji. Obecnie mieszkańcy mają do dyspozycji 1227 rowerów (w 2015: 443). Skokowo wzrasta liczba wypożyczeń – ze 121 tys. w 2015 do przeszło miliona w 2017. W tym roku milion wypożyczeń został osiągnięty już w lipcu, prognozowany wynik to 1,7 mln wypożyczeń. Dalszy rozwój PRM to wprowadzenie bezstacyjnych rowerów czwartej generacji. Trwa postępowanie przetargowe na operatora całego systemu. W kolejnych latach liczba rowerów ma wzrosnąć o 42%. System będzie rozwijany tylko o rowery 4G. W 2019 ma pojawić się 500 takich rowerów i po 100 w trzech kolejnych latach.

Skutery i auta na minuty – Miasto wspiera rozwój systemów car-sharingu (działa kilka firm – m.in. Trafficar, EasyShare, Click2Go) i scooter-sharingu w Poznaniu (najdłużej działa Blinkee.pl, z którą miasto współpracuje m.in. w zakresie ładowania baterii, od niedawna jest też druga firma – JedenŚlad)

Integracja transportu miejskiego z podpoznańskimi gminami – porozumienie obejmuje 18 gmin, w lipcu 2019 r. dołączy Swarzędz. Dzięki integracji – niezależnie od przewoźnika – na terenie aglomeracji można podróżować na podstawie biletów ZTM.

Nowe linie tramwajowe – największa inwestycja to Tramwaj na Naramowice – wkrótce rozpoczną się prace budowlane. Wybrano już wykonawcę pierwszego etapu (oddanie do użytku w 2022 roku). Koszt to 422 mln zł (w tym przebudowa DK 92), 36% kosztów pokryje dofinansowanie z UE. II etap – zawarto umowę na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego. Linia na Falistą – inwestycja jest połączona z przebudową torowiska na trasie Kórnicka – os. Lecha i os. Lecha – rondo Żegrze. Rozpoczęły się już prace przy przebudowie ronda Żegrze, z którego mają zostać wyprowadzone tory w kierunku Unii Lubelskiej o długości 800 m. Przy Unii Lubelskiej powstanie też nowa pętla. Tramwaj na Kopernika – trwa procedura odbioru programu funkcjonalno-użytkowego. Tramwaj na Dębinę – wybrano wykonawcę koncepcji funkcjonalno-przestrzennej.

Poznańska Kolej Metropolitalna – system regularnych połączeń o częstotliwości kursowania co 30 minut pociągów w godzinach szczytu komunikacyjnego. Wspólne przedsięwzięcie Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Miasta Poznań, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz 9 gmin, do których dojeżdżać będzie PKM. Dodatkowym atutem jest bilet Bus-Tramwaj-Kolej, dzięki któremu z biletem sieciowym ZTM można podróżować pociągiem w granicach miasta, a z miesięcznym biletem kupionym na kolej można jeździć komunikacją publiczną w Poznaniu.

Parkingi P&R – mają pomóc zatrzymać samochody na obrzeżach Poznania. Pierwszy na 130 powstał na ul. Szymanowskiego. Rozpisano przetarg na kolejne 3: na ul. św. Michała, przy rondzie Starołęka i przy ul. Biskupińskiej (w rejonie przystanku kolejowego Poznań-Strzeszyn) – łącznie na 200 miejsc. Kolejny etap to budowa P&R przy pętli Górczyn (343 miejsca) oraz przy pętli Miłostowo (181 miejsc)

Zieleń: parki, skwery rekreacja w mieście

liczne inwestycje w odnowienie miejskich parków oraz skwerów: m.in. Park Wodziczki, skwer Nowakowskiego, skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Powstały nowe parki: Stare Koryto Warty, Park Górczyński, Park Heweliusza. Na dużą skalę rewitalizowane są miejskie skwery oraz place zabaw – od 2015 roku wydatki na odnowę placów zabaw wzrosły o 1,4 mln zł do 2,49 mln w 2017 r. (przykładowe realizacje: plac na Cytadeli, Wartofrajda, plac w parku Górczyńskim i parku Wodziczki).

Inwestycje nad poznańskimi jeziorami – projekt „Plażojada”: rewitalizacja plaż nad Rusałką, w Strzeszynku i Kiekrzu wraz z budową nowej infrastruktury dla pieszych i rowerzystów. W ramach projektu powstały nowe place zabaw i miejsca aktywności fizycznej (np. siłownie zewnętrzne, urządzenia do street workoutu). Projekt „Rusałka”: pojawiły się nowe obiekty, jak boiska do siatkówki, pole do gry w boccia, ziemny tor rowerowy, siłownia zewnętrzna. Rozbudowano plac zabaw i utwardzono ścieżki wokół jeziora. Nowe atrakcje na Malcie – siłownia zewnętrzna, strefa street workoutu, boiska do piłki plażowej i siatkówki.

Letnie pływalnie – Basen w Parku Kasprowicza: zmodernizowana została pływalnia letnia w parku, wzbogacona o nowe atrakcje: wodny plac zabaw i urządzenia do street workoutu. Wyremontowano szatnie i prysznice. Mieszkańcy korzystają  z 50-metrowego basenu, brodziku oraz mniejszego basenu ze zjeżdżalnią. Latem obiekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem: w upalne dni przeżywał prawdziwe oblężenie – w lipcu odwiedziło go 40 tys. osób. Z podobnych atrakcji można korzystać na pływalni odkrytej „Chwiałka”, zmodernizowanej w roku 2015.

Jakość powietrza – walka ze smogiem

Tzw. mała uchwała antysmogowa – w przypadku występowania smogu, mieszkańcy mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Na razie jednak nie było takiej konieczności.

Kawka BIS – Miasto Poznań dopłaca mieszkańcom do likwidacji pieców i kotłów, opalanych paliwem stałym (w większości przypadków zastępuje je ogrzewanie gazowe, ale też sieć ciepłownicza lub elektryczna). Łącznie w 2018 roku, w ramach programu KAWKA  BIS Wydział Ochrony Środowiska przygotował 234 umowy na kwotę ponad 1,6 mln zł, które  pozwolą na usunięcie 509 pieców i kotłów na paliwa stałe w 350 lokalach, o łącznej  powierzchni ponad 25 tys. mkw. Dzięki temu, każdego roku, spalanie paliw stałych będzie  zmniejszać się o 2,2 tys. ton. W rezultacie do Poznania przybędzie rocznie ok. 50 wagonów  mniej węgla do ogrzewania, spalanego wcześniej w piecach i kotłach. Program KAWKA BIS będzie kontynuowany także w 2019 i 2020 roku (zaplanowane w WPF).

Termomodernizacja budynków szkół i urzędów administracji publicznej – utrata ciepła przez nieszczelne dachy, okna itp. powodowała nadmierną emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

ʺTrzymaj ciepłoʺ – miejski program pomagający poznaniakom oszczędzać energię cieplną i efektywnie ocieplać budynki.

ʺEco-drivingʺ – bezpłatne szkolenia dla kierowców z ekologicznej i ekonomicznej jazdy.

ʺAtmosfera dla Poznaniaʺ – aplikacja internetowa pozwalająca na bieżąco kontrolować stan powietrza w Poznaniu.

Instalacja mierników jakości powietrza na budynkach szkół w Poznaniu i na terenie metropolii – pilotażowy program rządowy realizowany przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań. W 160 szkołach zamontowane zostaną systemy pomiarowe. Prowadzone będą też działania edukacyjne.

Działania Straży Miejskiej – strażnicy zostali wyposażeni  w mierniki poziomu zanieczyszczeń, za pomocą których sprawnie wychwytują przypadki łamania prawa. Strażnicy mogą pobrać próbkę z domowego pieca i – jeśli ekspertyza stwierdzi spalanie niedozwolonych substancji – mogą nałożyć mandat. Pod koniec 2017 roku Ekopatrol Straży Miejskiej został również wyposażony w mobilne urządzenie do pomiaru pyłu zawieszonego. Powstają mapy operacyjne dzielnic, w których najczęściej dochodzi do  przekraczania dopuszczalnych norm. W 2017 roku na 2 tys. kontroli ujawniono około 500 nieprawidłowości. Osoby spalające śmieci zostały ukarane.

W nowoczesny samochód przystosowany do kontroli poziomu emisji spalin oraz natężenia hałasu zostanie wyposażona przez Miasto poznańska policja. Pozwoli to jeszcze skuteczniej karać kierowców zanieczyszczających środowisko i zakłócających spokój mieszkańców.

Pełnomocnik ds. jakości powietrza – Hanna Grunt (zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska UMP) swoje obowiązki pełni od 16 lipca br. Odpowiada m.in. za monitorowanie jakości powietrza w Poznaniu, kontakt z miejskim jednostkami i wydziałami, a  także organizacjami społecznymi, innymi samorządami i organami państwowymi. To pełnomocnik będzie opiniował inicjatywy podejmowane w celu poprawy jakości powietrza w mieście oraz wskazywał możliwe rozwiązania. Chodzi nie tylko o koordynowanie działań w  ramach już realizowanych programów, ale też podejmowanie nowych inicjatyw. Ważna jest  również edukacja. Zadaniem pełnomocnika będzie propagowanie idei czystego powietrza wśród mieszkańców miasta. Będzie też nadzorować działania powołanego zespołu antysmogowego.

JEDNAK „DA SIĘ”

Teren stadionu im. Szyca

Miasto odzyskało obiekt po trudnych i długotrwałych negocjacjach. Przez wiele lat stadion i tren wokół niszczały, po tym jak w 1995 roku władze klubu sportowego Warta Poznań sprzedały prawo wieczystego użytkowania deweloperowi. Ten planował tam zabudowę mieszkaniową, na co nie pozwolił uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Negocjacje w sprawie odkupienia terenu długo przynosiły rezultatu. Przełom nastąpił w marcu bieżącego roku, gdy osobiście włączył się w nie prezydent Jacek Jaśkowiak. W efekcie udało się zawrzeć umowę, na mocy której Miasto przejęło stadion za 10 mln zł. Nie wiadomo jeszcze, co tam powstanie. Decyzja ma zostać podjęta wspólnie z mieszkańcami.

Były szpital przy ul. Szkolnej

trudnej do sprzedania nieruchomości nie udawało się zbyć przez wiele lat. W 2017 roku Miasto znalazło nabywcę – jest nim spółka MEDI-system należąca do francuskiej firmy Orpea. W kompleksie uruchomiony zostanie dom seniora z opieką całodobową i pobytem dziennym (w 2020 roku). Otwarta zostanie też klinika (w 2021).

Dojazd na os. Lotnictwa Polskiego

O budowę drogi u poprzednich władz Miasta mieszkańcy zabiegali bezskutecznie. Po ostatecznym zamknięciu starej betonowej drogi budowlanej byli pozbawieni możliwości dojazdu do swoich domów od strony ul. 5 Stycznia. Przeszkodą było to, że grunty pod drogą należy do Agencji Mienia Wojskowego. Udało się jednak zawrzeć umowę na ich użyczenie. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku – trzy miesiące później droga została oddana do użytku.

Tunel do Plewisk

O wiadukcie nad torami w ciągu ulicy Grunwaldzkiej mówiło się od lat. Mieszkańcy protestowali wielokrotnie, bo tworzą się tam ogromne korki. Brakowało porozumienia dotyczącego udziału zainteresowanych gmin w kosztach tego przedsięwzięcia. Ostateczne porozumienie zakłada partycypację Poznania, Komornik i powiatu poznańskiego. Na ul. Grunwaldzkiej ma powstać tunel wraz z całym węzłem komunikacyjnym (pętlą autobusową, parkingiem P&R oraz B&R), a nie – jak mówiono wcześniej – wiadukt. Oddanie do użytkowania planowane jest na koniec 2021 roku.

Przejście dla pieszych na Dworzec PKP

Poprzednie władze Poznania broniły przejścia podziemnego, zmuszającego ludzi do przechodzenia na dworzec przez galerię handlową. Twierdziły też, że nie ma możliwości wyznaczenia przejścia z przystanku tramwajowego na dworzec. Okazało się, że można – przejście powstało.

Wymiana nieruchomości z Archidiecezją Poznańską

Miasto porozumiało się z Kurią ws. wymiany lub nabycia szeregu gruntów –  m.in. terenu przez który przebiega Wartostrada, kolejka Maltanka czy drogi publiczne.

Komunalizacja MTP

5 października 2015 roku Minister Skarbu Państwa i prezydent Miasta Poznania podpisali umowę nieodpłatnego przekazania przez Skarb Państwa 60% udziałów spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie. Miasto Poznań stało się jedynym właścicielem posiadającym 100% jej udziałów. Umowa komunalizacyjna była możliwa dzięki negocjacjom między przedstawicielami Ministerstwa Skarbu Państwa a władzami Miasta; rozmowy z ministrem prowadził także prezydent Jacek Jaśkowiak.

Ulica Św. Wawrzyńca i Nowe Jeżyce

O budowie tej drogi mówiło się od lat. Droga nie powstawała, a argumentem zawsze był brak środków. Kilkumiesięczne negocjacje prezydenta Jacka Jaśkowiaka z prywatnym inwestorem przyniosły w końcu oczekiwany rezultat. Do budowy drogi zdeklarował się dołożyć Colian, właściciel Goplany. Jego wkład w inwestycję to 10 mln zł. Trwa opracowywanie dokumentacji projektowej. Budowa może się rozpocząć w przyszłym roku. Droga nie tylko będzie alternatywą i pozwoli odciążyć ul. Dąbrowskiego, stanie się też impulsem do rewitalizacji poprzemysłowych terenów na obszarze północnych Jeżyc. Powstały już plany zagospodarowania dla tego terenu. Tzw. Nowe Jeżyce mają być atrakcyjną dzielnicą mieszkaniowo-usługową, z terenami zielonymi, rekreacyjnymi i infrastrukturą społeczną.

Hala Arena

Na początku tego roku Międzynarodowe Targi Poznańskie przejęły od Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji zarządzanie Areną. Cel przekazania obiektu to przeprowadzenie gruntownej modernizacji hali. Wg wstępnych szacunków koszt wyniesie ok. 45 mln zł. Po remoncie pojemność hali zwiększy się do 6 tys. miejsc. Obiekt zostanie przystosowany do organizacji imprez sportowych, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych.

Estakada Katowicka

Przebudowa Kaponiery trwała aż 6 lat – nie każda duża inwestycja musi trwać tak długo. Można je realizować w terminie i w założonym budżecie, a nawet szybciej i taniej. Przykładem jest Estakada Katowicka, której gruntowną przebudowę, a właściwie zburzenie starych konstrukcji i zbudowanie od nowa, udało się zrealizować dwa miesiące przed terminem i za 100 mln zł mniej niż przewidywał kosztorys.

OŚWIATA

Nowy Zespół Szkolno-przedszkolny na Umultowie

Obiekt oddano do użytku 1 września br. Składa się z dwóch budynków: w trzykondygnacyjnym działają 24 oddziały szkoły podstawowej, natomiast w jednokondygnacyjnym – 6 oddziałów przedszkolnych, łącznie dla ponad 500 dzieci. W kompleksie znajduje się też sala gimnastyczna, świetlica, biblioteka z czytelnią oraz przestronny hol z łącznikiem. Teren wokół nich zostanie zagospodarowany na cele sportowe i rekreacyjne. Jest boisko wielofunkcyjne, boisko do piłki nożnej oraz 80-metrowa bieżnia z czterema torami i skocznią w dal. Przy przedszkolu powstał dodatkowo ogrodzony plac zabaw. Przed budynkiem zaplanowano 55 miejsc parkingowych, w tym 3 dla osób z niepełnosprawnościami. Cały obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Koszt: 28,4 mln zł.

Nowe przedszkole na Strzeszynie

Oddane do użytku rok temu, mieści 10 oddziałów przedszkolnych. Inwestycja była możliwa dzięki poprawce budżetowej, złożonej przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka w 2015 r. W tym rejonie, w latach 2019-2021) planowana jest także budowa szkoły.

Rozbudowa szkoły na Szczepankowie

Rozbudowa Zespołu Szkół nr 6 rozpoczęła się jesienią 2016 roku i trwała 11 miesięcy – prace zakończyły się wcześniej, niż zakładano. Do istniejącego obiektu szkolnego dobudowane zostało nowe skrzydło z 5 salami dydaktycznymi, biblioteką, pokojem nauczycielskim i administracją. Dla zapewnienia placówce odpowiedniej bazy sportowej powstała nowa sala gimnastyczna wraz z zapleczem sanitarnym i szatniami. Do szkoły prowadzi nowy hol wejściowy z przejściem do windy, co sprawia, że cały obiekt stał się w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Termomodernizacja oraz modernizacja szkół i przedszkoli

Remontowany jest budynek przy ul. Kanclerskiej, do którego zostanie przeniesiony Zespół Szkół Specjalnych 103. Obecnie zajęcia dla 176 podopiecznych tej placówki (dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami – umysłowymi, ruchowymi, wadami wzroku, słuchu, autyzmem) odbywają się w trzech różnych lokalizacjach. Inwestycja powoli dobiega końca, uczniowie do nowej szkoły przeniosą się na przełomie roku.

Rozbudowywana jest też szkoła podstawowa przy ul. Sarmackiej. Do obecnego budynku dobudowywane są dwa skrzydła – łączna powierzchnia dobudowy to 950 mkw. Oprócz sal dydaktycznych powstanie nowa biblioteka i sala gimnastyczna. Zakończenie inwestycji – kwiecień 2019.

Rozbudowa przedszkola “Pszczółki” przy ul. Sarmackiej – powstaną 2 nowe sale, dzięki czemu przedszkole pomieści 100 dzieci.

Oprócz tego, mniejsze i większe prace modernizacyjne prowadzone były w 8 innych placówkach. Łącznie koszt tych remontów to prawie 11,2 mln zł. Obecnie przeprowadzane są remonty w kolejnych szkołach – III LO, Marcinek, SP nr 36 oraz SP nr 6.

Termomodernizacje budynków szkół mają na celu m.in. ograniczenie emisji CO2 i pyłu PM10 oraz obniżenie strat ciepła (a więc zmniejszenie kosztów utrzymania budynków) oraz poprawę estetyki. Miasto wykorzystuje środki w ramach tzw. Mechanizmu Norweskiego – 5 placówek za ponad 14 mln zł. Kolejnych 8 budynków zostanie zmodernizowanych w ramach WRPO za łączną kwotę ponad 28,6 mln zł. Ze środków własnych Miasta za ponad 4 mln zł prowadzone są prace termomodernizacyjne 5 budynków szkół. Do tego 2016 i 2017 wykonano termomodernizację 2 szkół (przy ul. Głuszyna i Zamenhofa) za prawie 1,8 mln.

W ramach rozbudowy infrastruktury oświatowej powstają też obiekty sportowe – sale gimnastyczne, boiska, orliki open i in. Powstały sale gimnastyczne w szkołach przy ul. Leśnowolskiej i Rawickiej, orliki open na os. Rusa i os. Jagiellońskim, zespół obiektów sportowych przy dwujęzycznym LO nr 38. Obecnie budowane są sale gimnastyczne w 5 kolejnych placówkach, hala sportowa powstaje w szkole przy ul. Jarochowskiego, a kolejny orlik open – na os. Batorego.

Dodatkowo, w ramach unowocześniania bazy sportowej, w latach 2015-2018 zmodernizowano boiska sportowe w 32 placówkach.

Ponadto Miasto zmodernizowało też halę sportów walki przy ul. Reymonta, z której korzystają bokserzy, judocy, zawodnicy taekwondo i inni. Modernizacja kosztowała 1,8 mln zł.

RODZINA I SENIORZY

Rozwój polityki senioralnej

Miasto realizuje przełomową w skali kraju politykę senioralną. We współpracy z Miejską Radą Seniorów wdraża kolejne programy poprawiające jakość życia starszych poznaniaków. W ramach pakietu ułatwień dla seniorów “Viva Senior” dostępne są:

  • „Taksówka dla Seniora” – działa od października 2017.
  •  „Książka dla Seniora”, czyli dostawa książek do domu czytelnikom Biblioteki Raczyńskich.
  • Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego – działa od czerwca 2018.
  • Mobilny pedicure leczniczy dla osób 80+ – działa od końca czerwca 2018
  • Poznańska Złota Karta 60+ oferująca zniżki na ponad 70 produktów i usług – działa od marca 2018.
  • Pudełko życia – pomoc CIS dla osób mieszkających samotnie – działa od 2016 roku.
  • „Złota rączka” – drobne naprawy i usługi w domu – działa od jesieni 2016 roku.

Dodatkowo seniorzy mogą korzystać z – minigrantów na adaptacje mieszkania do potrzeb osób starszych (do 10 tys. zł) oraz darmowych szczepień przeciwko grypie. Organizowane są też warsztaty w ramach “Poznańskiej Akademii Bezpieczeństwa” oraz “Animatora Senioralnego”, realizowanego przez CIS. Wiele wydarzeń dedykowanych seniorom odbywa się głównie w październiku, podczas Senioraliów. Duży nacisk kładziony jest też na integrację międzypokoleniową – jednym z dedykowanych wydarzeń jak Poznańska Parada Pokoleń, która po raz pierwszy odbyła się w czerwcu tego roku.

Od 1 listopada 2015 r. funkcjonuje też Bilet Seniora (sieciówka za 50 zł na rok). Jest to oferta dla osób w wieku powyżej 65 lat zamieszkałych w Poznaniu i gminach objętych porozumieniami międzygminnymi. Nośnikiem Biletu Seniora jest imienna karta PEKA.

Żłobki

Miasto zapewnia 1262 miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w żłobkach publicznych. Dofinansowuje też miejsca w żłobkach prywatnych. W 2015 roku wydatkowano na ten cel 4,5 mln zł. W 2016 roku – trzy razy tyle. W 2017 roku – ponad 15 mln zł. W 2018 – 25 mln zł, co pozwoli na dofinansowanie 2099 miejsc, czyli o 300 więcej niż ro wcześniej (miesięczna dotacja na dziecko wynosi 600 zł).

Pomoc rodzicom wieloraczków

Od maja 2018 rodzice wieloraczków mogą składać wnioski o specjalnie dla nich przygotowane świadczenie: 1000 zł na każde dziecko. Wnioski można pobrać przez Internet, a jeśli rodzice nie będą mieli czasu, by pójść do urzędu i złożyć dokumenty – urzędnicy przyjdą do nich. Świadczenie wypłacane jest raz na rok, aż do ukończenia przez dzieci 18 lat.

Bezpłatna komunikacja publiczna dla uczniów

Od 1 września br. mieszkający w Poznaniu uczniowie szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego „podstawówek” i gimnazjów korzystają z bezpłatnych przejazdów w strefie A, tj. na terenie miasta Poznania, na liniach obsługiwanych przez Zarząd Transportu Miejskiego.

Miejski Program In Vitro

Program działa od sierpnia 2017. Miasto zapewnia dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł maksymalnie do 3 zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie lub trzykrotną dopłatę w wys. 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka – pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura in vitro lub adopcji zarodka nie była skuteczna. Na realizację procedur leczenia niepłodności dla mieszkańców Poznań przeznaczy 1 835 000 zł na każdy rok realizacji programu. Łącznie skorzystało z niego 349 par, a narodziło się 58 dzieci.

Piecza zastępcza

Celem kampanii promocyjnej „Mamy etaty dla Mamy i Taty” jest zachęcenie mieszkańców do objęcia funkcji rodziny zastępczej, a w konsekwencji – powstania nowych zawodowych rodzin zastępczych. W 2018 roku działania w ramach programu „Wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej” polegały na: zapewnieniu rozwoju i edukacji małego dziecka w poznańskich rodzinach (na zadanie przeznaczono kwotę 90 000 zł), pomocy w ośrodkach wsparcia dla rodzin i dzieci (248 000 zł), zapewnieniu specjalistycznego poradnictwa i terapii rodzinnej dla rodzin mających trudności w wypełnianiu swoich zadań (220 000 zł).
W roku 2015 na realizację ww. zadań przeznaczono kwotę 367,5 tys., w 2016 r. – 570 tys. zł, a w 2017 – 580 tys. zł.

Centrum Inicjatyw Rodzinnych

CIR to pierwsza taka instytucja w Polsce – działa od grudnia 2016 r. Poprzez placówkę Miasto chce poznać przede wszystkim potrzeby rodzin, dowiedzieć się, co może zrobić, aby pomóc im w codziennym życiu. CIR promuje rodzinę i jej rozwój, wspiera inicjatywy międzypokoleniowe, doradza w zakresie wiedzy o rodzinie i dla rodziny, informuje mieszkańców o różnych projektach. Typowym zadaniem placówki jest m.in. wydawanie kart dla rodzin 3+, udzielanie informacji i porad, realizacja projektów w zakresie polityki prorodzinnej Poznania, organizacja wydarzeń dla rodzin.

Mieszkania komunalne

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych realizuje program budownictwa komunalnego na niespotykaną dotąd w Poznaniu skalę. Na różnym etapie zaawansowania jest kilkanaście inwestycji (m.in. ul. Rubież, Dymka, Bolka), których efektem będzie wybudowanie ponad 1300 mieszkań komunalnych. Nowe „M” buduje też Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Łącznie do 2024 roku Miasto chce wybudować około 7200 mieszkań. W ramach programu “Najem z dojściem do własności” powstają bloki na Strzeszynie, gdzie łącznie do 2021 roku powstanie 1100 mieszkań.

Miejskie Biuro Najmu

Rodziny oczekujące na przydział lokalu komunalnego mogą na korzystnych warunkach zamieszkać w prywatnych mieszkaniach wynajętych dla nich przez Miasto. Właścicielowi płaci ZKZL, a lokator dokłada 40% kwoty wynajmu. W bieżącym roku na dopłaty do czynszów Miasto przeznacza 1,8 mln zł. W zależności od wysokości czynszu, wsparcie otrzyma ok. 180-200 rodzin.

OTWARTOŚĆ, RÓŻNORODNOŚĆ, DOSTĘPNOŚĆ

Pełnomocniczka ds. przeciwdziałania wykluczeniom

Odpowiada za skuteczne realizowanie polityki równości, czyli systemowe wdrażanie rozwiązań zawartych w przyjętych przez Miasto dokumentach, takich jak np. Karta Różnorodności. Angażuje się w wiele projektów o charakterze edukacyjnym oraz w konkretną pomoc w zakresie różnego rodzaju wykluczeń społecznych.

Karta Różnorodności

Miasto przyjęło ją w listopadzie 2016 roku jako jeden z pierwszych samorządów w kraju. Podpisał ją prezydent Jacek Jaśkowiak. Karta mobilizuje do rozwijania polityki równościowej i monitorowania efektów jej wprowadzania.

Miesiąc Dialogu o Etyce

Miasto organizuje warsztaty, prelekcje oraz konkursy promujące ideę różnorodności.

Zajęcia antydyskryminacyjne w szkołach

Miasto dofinansowuje pierwszy w Polsce pilotażowy program dodatkowych zajęć dotyczących antydyskryminacji i przeciwdziałania wykluczeniom. O granty na prowadzenie takich zajęć mogą starać się np. organizacje pozarządowe.

ONEPoznań

Miasto oddało do dyspozycji poznanianek portal internetowy ONEPoznań. To platforma prezentująca organizacje, inicjatywy oraz projekty na rzecz kobiet w Poznaniu.

Rok Praw Kobiet

Rada Miasta przyjęła stanowisko deklarujące, że w 2018 roku wszystkie nazwy ulic, placów i skwerów, które będą miały upamiętniać postaci historyczne, nosić będą imiona i nazwiska kobiet (poza uzasadnionymi wyjątkami). W pierwszym półroczu patronki otrzyma 25 ulic i skwerów.

Projekt Airbag Poznań

Celem jest wsparcie cudzoziemców. Powstaje sieć miejsc oznaczonych znakiem Airbag Poznań, w których każdy cudzoziemiec w razie konieczności otrzyma pomoc do czasu pojawienia się odpowiednich służb.

Hejt Stop - #Poznańbeznienawiści

26 maja br. poznaniacy wspólnie zamalowywali nienawistne i ksenofobiczne napisy w przestrzeni publicznej Miasta. W akcji wzięło udział ok. 400 osób, w tym prezydenci Jaśkowiak oraz Wudarski.

Wsparcie społeczności romskiej w Poznaniu

Stworzono system wsparcia wykluczonej społeczności romskich imigrantów pochodzenia rumuńskiego. Kilkanaścioro dzieci włączono do systemu edukacji szkolnej, kilka rodzin objęto programem mieszkań treningowych.

Wsparcie społeczności LGBT+

przez uczestnictwo w Marszu Równości oraz konferencje i seminaria tematyczne. W tym roku Marsz Równości został objęty patronatem honorowym prezydenta Miasta, który uczestniczy w nim od pierwszego roku swojego urzędowania.

Lider Dostępności

Miasto zostało laureatem ogólnopolskiego konkursu w czerwcu br. Nagradzane są samorządy szczególnie dbające o potrzeby osób niepełnosprawnych.

"Standardy Dostępności"

Zostały przygotowane dla Poznania w 2017 roku. To zbiór wytycznych stosowanych przy projektowaniu i realizowaniu nowych inwestycji oraz podczas przebudowy i remontów obiektów już istniejących. Wytyczne dotyczą projektowania dla potrzeb różnych grup społecznych: osób z niepełnosprawnościami, starszych, przemieszczających się z dziećmi, z bagażem czy rowerzystów bierze się pod uwagę przy rozpisywaniu przetargów.

Koordynator ds. dostępności przestrzeni publicznej

do jego głównych zadań należy opiniowanie dokumentacji projektowej i monitorowanie poziomu spełnienia wymagań określonych w „Standardach Dostępności”.

Miejska Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych

Wraz z pełnomocniczką prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych czuwa nad dostępnością miejskiej przestrzeni, sprawdza dostosowanie projektów inwestycyjnych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Niskopodłogowy tabor komunikacji miejskiej

Po zrealizowaniu jak dotąd największego zakupu tramwajów, 80% poznańskiego taboru będzie niskopodłogowa. Teraz to ponad 57% całości. W roku 2012 poziom ten wynosił zaledwie 36%.

Dodatkowe ułatwienia

Osoby niewidome i słabowidzące mogą korzystać z miejskich stron internetowych. Urząd zapewnia im możliwość korespondencji – adresat otrzymuje odpowiedź w alfabecie Braille’a. Miejskie strony dostosowane są również do potrzeb osób niesłyszących – można tam znaleźć filmy z tłumaczem języka migowego. Natomiast dla osób o obniżonej sprawności intelektualnej tworzone są specjalne „Teksty łatwe do czytania”. W pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami są najważniejsze obiekty sportowe i instytucje kultury: stadion miejski, Termy Maltańskie, Centrum Kultury Zamek, Teatr Nowy, Biblioteka Raczyńskich, Brama Poznania.

Remonty chodników na niespotykaną dotąd skalę

Przez ostatnie 3 lata wyremontowanych zostało kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych chodników. Sporą część napraw finansują wpływy ze Strefy Płatnego Parkowania. 20% środków pozyskiwanych z SPP przeznacza się na remonty dróg i chodników w jej rejonie. W kolejnych latach Miasto zamierza przeznaczyć na remonty i budowę chodników 200 mln zł.

Bezpłatny Punkt Profilaktyki Intymnej

Działa od października 2018 r. przy ul. Święty Marcin 58/64. Czynny przez 24 godziny na dobę gabinet powstał, by zapewnić mieszkańcom Poznania łatwy i szybki dostęp do usług medycznych z zakresu ochrony i profilaktyki intymnej, także osobom nieubezpieczonym.

KULTURA

„Na Wolnym”

Bezpłatne wydarzenia kulturalne na dziedzińcu UMP przy pl. Kolegiackim – od dwóch odbywają się tu bezpłatne wydarzenia kulturalne, stanowiąc symbol polityki poszerzania dostępu do kultury. Cykl dedykowany odzyskanej dla kultury przestrzeni dziedzińca zainaugurowały w 2016 roku teatry Krystyny Jandy, prezentując łącznie 10 przedstawień. Rok i dwa lata później do oferty dodano seanse kina plenerowego, koncerty oraz warsztaty.

„Na Falach”

To nowa odsłona Maltańskiej Sceny Muzycznej. W ramach tegorocznego cyklu bezpłatne koncerty odbywały się przez całe lato w dwóch lokalizacjach: nad Maltą oraz Jeziorem Strzeszyńskim. Wykonawcy to uznani i popularni artyści: Anita Lipnicka, Big Cyc, Luxtorpeda, Lao Che, Otsochodzi, Dwa Sławy, Arbak/Atypia, The Dumplings, Mikromusic, Fisz Emade, Xxanaxx oraz Barbara Wrońska.

„Nic Się Tu Nie Dzieje”

Seria wydarzeń kulturalnych zainicjowanych w 2016 r. przez trzy poznańskie kin – Muza, Pałacowe i Rialto. Rok później rozszerzono pole działania na poznańskie dzielnice. Poza angażującymi wydarzeniami w kinach odbywają się warsztaty, animacje, koncerty i pokazy plenerowe w różnych częściach Miasta.

Festiwal Słowa w Piosence „Frazy”

To wydarzenie przede wszystkim integrujące artystów i wielbicieli szeroko pojętej „piosenki tekstowej”. Festiwal organizowany jest od 2015 r., a współautorem jego idei jest prezydent Jacek Jaśkowiak. To odpowiedź Poznania na dewaluację słowa w życiu publicznym, przejawiającą się m.in. w spłyceniu przekazu piosenek.

Rekordowe dotacje dla projektów kulturalnych

W 2018 r. Miasto przeznaczyło na współpracę z organizacjami pozarządowymi w kulturze ok. 13,5 mln zł (w roku 2013 – 9,5 mln zł). Poznań jest pod tym względem liderem w skali całego kraju. Bez tak mocnego wsparcia, nie nastąpiłby rozkwit takich projektów, jak kultury SPRING BREAK (festiwal muzyczny), SHORT WAVES (kino krótkometrażowe), MIEJSKIE GALERIE UAP (sieć wspólnych galerii Miasta i uczelni artystycznej), PROJEKTY JAZZOWE (festiwal Enter, Festiwal Młodego Jazzu, ERA JAZZU) czy SCENA ROBOCZA Teatru Strefa Ciszy.

Kultura różnorodna i dostępna

Prezydent Jacek Jaśkowiak stanowczo sprzeciwia się wszelkim formom cenzury. Wspiera organizacje doświadczających represji ekonomicznych ze strony Ministerstwa Kultury (Fundacja Malta) oraz dotuje „niepokorne” projekty artystyczne (Chór Czarownic na Kongresie Kobiet, Trzeci Teatr Lecha Raczaka, projekty młodych grup teatralnych i performatywnych). Jednocześnie Miasto dba o różnorodność i dostęp do kultury konserwatywnej, dotując m.in. projekty Archidiecezji Poznańskiej, Stowarzyszenia AKO im. Lecha Kaczyńskiego czy Misterium Męki Pańskiej, Orszak Trzech Króli lub Piwnica Duchowa u Jezuitów.

Samorządowa Karta dla Kultury

To zbiór reguł współdziałania animatorów kultury z lokalnymi władzami samorządowymi. W dziesięciu punktach sformułowano wzajemne zobowiązania, których wypełnianie – zdaniem inicjatorów Karty, z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem na czele – powinno stać się fundamentem współpracy na rzecz społeczności lokalnych. Podczas odbywającego się w dniach 9-11 kwietnia 2018 r. NieKongresu Animatorów Kultury, do podpisania tej Karty samorządowców z całej Polski zaprosił prezydent Jacek Jaśkowiak.

Otwarta Strefa Kultury Łazarz

To program ożywienia obszaru Dolnego Łazarza, wykorzystujący potencjał lokalnych inicjatyw i zaangażowanie mieszkańców. Powstają nowe pracownie i miejsca warsztatów.

"Lokal na Kulturę"

Program Miasta wspierający działania kulturalno-artystyczne. Zawarto 20 umów najmu lokali miejskich, gdzie najemcy prowadzą działalność związaną z teatrem, fotografią, malarstwem czy muzyką.

NOWOCZESNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Biura oraz coworking Za Bramką

Przestrzeń w biurowcu przy ul. Za Bramką jest miejscem otwartym i łatwo dostępnym dla każdego. Powstała z myślą o pomysłodawcach oraz początkujących i bardziej doświadczonych przedsiębiorcach. To także miejsce, gdzie „swój kawałek podłogi” znajdą freelancerzy oraz osoby pracujące w systemie pracy zdalnej. Jego serce to przestrzeń wspólna, gdzie przyjść może każdy, umówić się na spotkanie czy chwilę popracować. Do dyspozycji są tam też sale konferencyjne i szkoleniowe, biura na wynajem oraz biurka dostępne w formule co-workingowej.

Rozwój sektora usług nowoczesnych

W ostatnich latach w sektorze tym powstało około 3000 nowych miejsc pracy. To efekt pozyskania kolejnych inwestorów. Swoją działalność rozwijają też firmy już działające na poznańskim rynku, zwiększając zatrudnienie w swoich centrach usług wspólnych. Na atrakcyjne miejsca pracy mogli liczyć specjaliści z branży IT i nowych technologii, u pracodawców jak Capgemini, Mobica, Nordcloud, Sii, TomTom, Selvita i wielu innych.

Nowe powierzchnie biurowe

Poznań jest pod tym względem jednym z liderów w kraju. Dostęp do nowoczesnej powierzchni biurowej to jeden z głównych czynników decydujących o lokalizacji w danym mieście biznesu przez firmy, zwłaszcza z branży nowych technologii. W ostatnich latach powstały m.in. Maraton (25 tys. m kw. elastycznej powierzchni biurowej) czy Bałtyk (15 tys. m kw. powierzchni biurowej i usługowej). Budowane są kolejne budynki kompleksu Business Garden oraz obiekt firmy Skanska – Nowy Rynek. Pierwszy biurowiec tego kompleksu zostanie oddany do użytku wiosną 2019 r. (25 tys. m kw. powierzchni do wynajęcia). Łącznie, na budynki biurowe, usługowe i mieszkalne, Skanska zagospodaruje 3,8 ha. Powstanie też przestrzeń wspólna dla mieszkańców – nowy miejski rynek.

Międzynarodowa konferencja ABSL

W czerwcu br. Poznań był gospodarzem prestiżowej konferencji organizowanej przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Spotkanie zgromadziło przedstawicieli tej branży oraz mediów z całego świata. Gościem specjalnym był Simon Sinek, powszechnie znany autor książek, mówca motywacyjny i guru inspiracji w świecie nowych mediów.